Drobečková navigace

Úvod > O společnosti > Blog > Jak ovlivňuje lesní porost cenu lesního pozemku?

Jak ovlivňuje lesní porost cenu lesního pozemku?



1. Dřevinná skladba: Smrk, borovice, dub či buk?

Druh dřevin zásadně ovlivňuje cenu lesního pozemku. Za nejvíce ceněné se nechají hodnotit kvalitní smrkové porosty a porosty dubové. U smrkového dřeva bohužel dochází k velkým a poměrně častým cenovým výkyvům na trhu se dřevem. Největší podíl má na těchto výkyvech vliv úpadků ve stavebnictví a automobilové výrobě. Také každá kalamita (větrná, kůrovcová) vždy velice záporně ovlivní cenu dřeva. Přesycenost trhu se dřevem nám již několikrát v minulosti ukázala svoji sílu a o dřevo nebyl v danou chvíli téměř žádný zájem, nebo za ceny dokonce pod výrobními náklady. Cena vlákniny se například v kůrovcové kalamitě v roce 2020-2022 pohybovala okolo 200,-/m3 na skladě odběratele, kde se musí odečíst ještě cena dopravy.

 

 

 

 


2. Věk porostu a fáze růstu

Les prochází několika vývojovými fázemi – od zalesnění až po mýtní věk. Cenu výrazně zvyšují porosty ve fázi mýtní zralosti 80let , které lze za dodržení zákonných podmínek vytěžit a zpeněžit. Mladé lesy mají spíše investiční charakter a nižší tržní hodnotu. Čím mladší les, tím větší starosti a náklady na ochranu a výchovu porostu.

Tip z praxe vykuples.cz: Starší, dobře udržovaný les s vyzrálým mýtním porostem má vždy nejvyšší výkupní cenu. Nejmenší cenu mají lesy po těžbě dřeva s ponechanými těžebními zbytky na ploše. 


3. Zdravotní stav a poškození porostu

Zásadní a hlavní roli hraje kondice stromů – les napadený kůrovcem, trpící suchem nebo poškozený větrem a hnilobou má nižší hodnotu, a to i v případě, že je jinak v mýtním věku. Veškeré znehodnocení dřeva jak biotickými tak i abiotickými činiteli má velmi nepříznivý vliv na kvalitu dřeva a velmi razantně snižuje průměrné zpeněžení dřevní hmoty.

Kritické faktory:

  • výskyt škůdců (kůrovec, lýkohub)

  • houbové infekce

  • větrem polámané nebo suché stromy

  • chybějící péče (probírky, zalesnění)


4. Bonita půdy a přístupnost

Bonita stanoviště (kvalita půdy a podmínky růstu) určuje, jak produktivní je daný les. Čím vyšší bonita, tím vyšší potenciál výnosu a tím vyšší výkupní cena. Rovněž nezanedbatelnou roli hraje přístupnost terénu – les dostupný mechanizaci a v blízkosti komunikací má vyšší hodnotu než špatně přístupné porosty. Některé porosty které jsou téměř nepřístupné, porosty kde je těžba dřeva téměř nemožné mají hodnotu velmi nízkou.

Na konečné ceně lesa se určitě projevuje i cena budoucí težby a přiblížení dřeva z lesa. U klasické mýtní těžby za optimálních podmínek se cena těžby pohybuje okolo 300,-/m3. Cena těžby a přiblížení dřevní hmoty na hůře přístupných lokalitách se může pohybovat i v ceně okolo 600,-/m3.


5. Lokalita a regionální rozdíly

Ceny lesních pozemků se liší podle kraje, dostupnosti zpracovatelských závodů, trhu se dřevem a dalších regionálních faktorů. Např. lesy ve středních Čechách či v jižních regionech mívají vyšší výkupní ceny než odlehlé porosty v horách. Lesní porosty na vysočině mají po kůrovcové kalamitě také již mnohem menší cenu než tyto pozemky před kalamitou. Většinou se jedná o pozemky vytěžené s absencí lesních porostů. Pozemky po těžbě neuklizené se zbytky klestů.


Závěrem: Kolik má váš les skutečně hodnotu?

Přesná cena lesního pozemku se odvíjí od celé řady faktorů – od porostu přes přístupnost až po tržní poptávku. Na portálu vykuples.cz vám zdarma oceníme váš lesní pozemek a nabídneme férovou cenu bez zbytečného zdržování. Výkup řešíme rychle, odborně a s důrazem na transparentnost.


???? Hledáte spolehlivý výkup lesa?
➡️ Navštivte www.vykuples.cz
✅ Ocenění zdarma
✅ Férové podmínky
✅ Výkup do několika dní


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů