Jarní zalesnění je klíčovým obdobím pro obnovu lesních porostů, zejména po těžbě, kalamitách nebo jako součást rekultivací. Pro dosažení úspěšného ujmutí a dlouhodobé stability nového porostu je nutné dodržovat následující odborné zásady:
Výběr druhů musí odpovídat ekologickým podmínkám konkrétní lokality – zejména půdnímu typu, vlhkostním poměrům, nadmořské výšce a klimatickému regionu. Doporučuje se využívat původní, autochtonní druhy s přirozenou ekologickou stabilitou.
Jarní výsadbu je vhodné zahájit co nejdříve po rozmrznutí půdy a jejím dostatečném provlhčení. Optimální termín se v ČR obvykle pohybuje od poloviny března do konce dubna v nižších a středních polohách.
Důkladná příprava stanoviště – odstranění drnu, případně předvýkop jam či rýh – zvyšuje úspěšnost zakořenění. V exponovaných lokalitách může být nutné mechanické narušení zhutnělé půdy.
Sazenice by měly být morfologicky vyrovnané, zdravé, bez mechanického poškození. Preferují se sazenice s dobře vyvinutým kořenovým systémem (zejména prostokořenné nebo obalované dle potřeby lokality).
Výsadba musí být provedena tak, aby kořenový krček byl v úrovni okolního terénu, kořeny nebyly ohnuté („J-kořen“) a půda byla dostatečně přitlačena ke kořenům pro zajištění kontaktu a přísunu vláhy.
Zvěř, zejména srnčí a jelení, představuje v jarním období významné riziko pro mladé sazenice. Nutné je oplocení kultur nebo individuální ochrana (plastové chrániče, nátěry odpuzovači apod.).
Buřeň konkuruje sazenicím o světlo, prostor i vláhu. Pravidelná mechanická údržba (kosení, sečení, vyžínání) je nezbytná zejména během prvních tří let po výsadbě.
Je nutné provádět pravidelné kontroly stavu výsadeb, zejména po jarních suchých obdobích. Neujmuté či poškozené sazenice by měly být co nejdříve nahrazeny – ideálně ještě v tomtéž vegetačním období.
Při zalesňování by měly být zvažovány prognózy změn klimatu. Výběr dřevin i prostorové uspořádání (např. podíl melioračních a zpevňujících dřevin) by měly reflektovat očekávané extrémy (sucho, vítr, teplo).
Zalesňování nesmí probíhat na místech, kde by docházelo k poškození cenných nelesních stanovišť. Vždy je nutné respektovat platné zákony (např. zákon o ochraně přírody a krajiny, lesní zákon) a koordinovat postup s příslušnými orgány ochrany přírody.
© 2025 Brodská lesní s.r.o., Kontaktovat webmastera, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO