Květnové vlhké počasí letos oddálilo nástup kůrovcové kalamity. I tak ale bude situace nejméně třikrát horší než v loňském roce, řekl Petr Zahradník z Lesní ochranné služby. Nejohroženější jsou oblasti nejvíc postižené suchem, tedy střední a severní Morava i oblast kde se stýkají Jihočeský a Západočeský kraj.

Vlhké počasí zmírnilo rojení kůrovce, kalamitě ale asi nezabrání

"Obecně relativně chladné a deštivé květnové počasí malinko tu situaci ne zmírnilo, ale oddálilo," řekl Zahradník. Podobné počasí podle něj panovalo i loni. Záležet tak bude na druhé polovině roku, která byla v loňském roce extrémně suchá a teplá.

Zahradník letos očekává až tři generace kůrovce v nižších nadmořských polohách, ve vyšších dvě. První rojení bylo letos proti běžnému přelomu dubna a května přibližně o dva týdny opožděné. Další by mělo nastat na přelomu června a července, poslední případně na začátku září.

Stromy poškozené suchem nebo polomy nejsou schopné brouky hubit tak aktivně, jako zdravé. "Normálně brouk nalétne na stojící strom. Pokud je vitální, tak ho zalije pryskyřicí a zahubí ho. Pokud ne, začne lýkožrout produkovat agregační feromony a aktivně lákat další. Na stromy se navalí stovky nebo tisíce brouků. Jestliže normálně je strom schopen zabít 1000 brouků, tak v tom suchu jich zabije deset," uvedl Zahradník. Ze stromu následně po rozmnožení odletí i třeba 200 000 brouků, kteří útočí na další stromy.

O aktuální situaci referuje i nově spuštěný portál www.kurovcoveinfo.cz, který umožňuje lesníkům on-line sdílení informací o průběhu rojení lýkožrouta smrkového (Ips typographus) v různých nadmořských výškách v různých lokalitách České republiky a reálném čase.

Situace se podle něj trochu zlepšila na Šumavě.

Loni se kvůli suchu a kůrovci podle předběžných údajů Lesní ochranné služby zvýšila meziročně nahodilá těžba dřeva o polovinu, stoupla na 8,2 milionu kubíků. Z toho 2 309 173 m3 představovala těžba hmyzová. 

Čtěte také: Těžba dřeva v ČR loni vzrostla na 16,2 milionu kubíků

Lesy ČR chtějí letos do boje proti škůdci investovat 130 milionů korun, což je o mnohem více než v minulých letech. Podnik již varoval, že českým lesům letos hrozí největší kůrovcová kalamita za posledních 20 let. Kvůli kalamitní situaci už LČR avizovaly, že více zohlední ve smlouvách z chystaného třímiliardového lesnického tendru problém s přemnožením kůrovce. Ve smlouvách budou například nově upraveny sankce za to, když smluvní partner nestihne včas napadené dřevo odvézt z lesa.