Stát už pravděpodobně nebude platit státním organizacím mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody, jež tyto platby ruší, podpořila 3. 6. v úvodním kole Sněmovna. Předloha přečkala návrh ODS na zamítnutí a míří k projednání do výboru pro životní prostředí a zemědělského výboru.

Státní lesy asi nebudou dostávat náhrady újmy kvůli ochraně přírody

Foto: Milan Slavinger

Újma, kterou by mohly požadovat státní instituce spravující státní pozemky po státu, může dosahovat podle vyčíslení až 350 milionů korun ročně. Je proti zájmům státu, aby státním organizacím platil za újmu kvůli pravidlům, které sám stanovil, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zamezí se taky podle něho přesunům peněz uvnitř státu.

Předlohu podpořil Michal Kučera z opoziční TOP 09, podle kterého je absurdní, aby stát platil státu za to, že chrání přírodu. Uvedl například, že státní podnik Lesy ČR dostává dva miliony korun za to, že nevykácí Boubínský prales. Díky novele se podle Kučery také sníží byrokracie.

"Není to jedna kasa," oponoval Jan Zahradník (ODS). Stejnou logiku by podle něho mělo to, aby státní podniky neodváděly daně. Jeho návrh na zamítnutí předlohy ale poslanci většinově nepodpořili.

Na většině státních pozemků hospodaří Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR nebo Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Státní podnik Lesy ČR každoročně uplatňuje podle dřívějších informací náhradu újmy ve výši zhruba 72,5 milionu korun a s předlohou nesouhlasí. „Lesy České republiky jsou právnickou osobou. Podnikají na vlastní odpovědnost, platí daně a odvádějí ze zisku desítky miliard korun do státního rozpočtu. Za poslední tři roky to bylo například 20,7 miliard korun. Proč tedy mají být znevýhodněny a posuzovány jinak než ostatní vlastníci lesů?" uvedl v březnu generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád. „Státní lesnické společnosti jsou vystaveny stejným tržním principům i regulacím jako soukromí vlastnící a správci. Plánovaná změna nás tak postaví do nerovného zákonného i tržního postavení. S tím nemůžeme souhlasit a žádáme poslance o přezkoumání celé záležitosti," vyjádřil své stanovisko výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Vojenské lesy přijdou podle důvodové zprávy až o 30 milionů korun ročně.