Běžná zimní příhoda, tak hodnotí páteční silný vítr lesníci ze státního podniku Lesy ČR. Podle odhadů poškodila větrná bouře Doris ve státních lesích více než sto tisíc metrů krychlových dříví. Nešlo o plošnou kalamitu, v podmáčené půdě se některé stromy vyvrátily, jiné vítr zlomil. Lesníci řadu z nich použijí jako lapáky. Zbývající dříví odklidí při nahodilé těžbě do měsíce. Finanční ztráta je předběžně vyčíslena na 16 milionů korun, s obdobnými událostmi ale podnik počítá.

„Žádné zásadní škody nevznikly. Statika stromů však může být narušená, proto doporučujeme, aby se návštěvníci chovali během následujících týdnů v lesích obezřetně," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szorád.

Podle prvních odhadů bylo například v Karlovarském kraji poškozeno 33 000 m3 dříví, v Olomouckém kraji 26 tisíc m3, v Plzeňském kraji 20 000 m3, na Vysočině 15 tisíc m3, na jihu Čech 10 až 15 tisíc m3, na jihu Moravy devět tisíc m3, v severních Čechách čtyři tisíce m3, na východě Čech bezmála pět tisíc m3, ve Zlínském kraji do dvou tisíc m3, na Moravskoslezsku přibližně tři tisíce m3, ve středních Čechách bezmála sedm tisíc m3 a v Libereckém kraji až 1800 m3 dříví.

S dřívějšími velkými kalamitami není nynější situace srovnatelná. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno šest milionů metrů krychlových dřeva.

Stovky kmenů ale padly taky v obecních a soukromých porostech. Nejhorší situace je nedaleko Boru na Karlovarsku. Například na jižní straně Šumavy to byly tisíce metrů krychlových.

Reportáž ČT24: Vichřice srážela stromy, lesníci mají plno práce až do května