Havlíčkův Brod – Brodští zastupitelé v pondělí odpoledne na mimořádném jednání zastupitelstva schválili usnesení, které má zavést nová účinná opatření k zamezení ztrát při těžbě a evidenci dřeva v městských lesích. V předchozích letech totiž podle některých znalců a zastupitelů došlo ke ztrátě dřeva za více než tři sta tisíc korun.
„Systém evidence je podle mého názoru hrubě nevyhovující. Metoda, která se používá, je zastaralá a v minulosti se kvůli tomu ztratilo hodně dřeva," uvedl předkladatel návrhu Vladimír Slávka (ANO).
Ztrátu dřeva dvakrát prošetřovala i policie, která vždy případ odložila. V této souvislosti byly také vypracovány tři audity a jeden soudní znalecký posudek, které se v závěrech rozcházejí. Městské lesy přitom spravují Technické služby Havlíčkův Brod, které k těžbě a zpracování dřeva využívají dodavatelské firmy.
„Problém, který zde řešíme, je zřejmě nedohledatelný, jelikož ani policie nenašla žádná pochybení. Myslím si, že je důležité se zaměřit na budoucnost a předcházet podobným problémům," řekla zastupitelka Martina Matějková (ODS).
Podle opozice však nelze nad vším jen mávnout rukou. „Audit, který město zadalo, stál sto tisíc korun a ukazuje rozdíly v objemu vytěženého dřeva. Byly sice provedeny další znalecké posudky, ale všechny jasně ukazují, že něco není v pořádku," zdůraznil zastupitel Zdeněk Dobrý (KSČM). Jeho kolega Milan Plodík zastupitelstvu navrhl, aby město podalo nové trestní oznámení.
To však nebylo schváleno a Plodík uvedl, že i tak trestní oznámení podá.
Podle radního Tomáše Hermanna (Strana zelených – Společně pro Brod) je evidentní, že došlo k provozním problémům mezi dodavateli a technickými službami. „Je důležité, aby se v budoucnosti nic podobného již nestalo," řekl.
Opozice však po celou dobu jednání tvrdila, že policie postupovala špatně, a v lese lze dohledat, které dřevo se ztratilo. „Volí nás lidé a naším úkolem je starat se o majetek města, i když jde o události, které se staly v minulosti," opakoval Dobrý.
Během mimořádného jednání se k celé problematice vyjádřilo i několik znalců, kteří vypracovávali posudky, a to včetně pracovníků, kteří v lese pracují. „Nevěřím měřením, které si vyžádaly technické služby. Společně s bratrem pracujeme několik let v lese a můžeme označit stromy a porost, které byly špatně vytěženy," prohlásil Rostislav Švec.