PAVLOVSKO Loni začátkem srpna stačila jediná jiskra, která odletěla od kombajnu, a oheň zničil pole i les v prudkém kopci Kouklovy hory u Pavlovska na Rokycansku.
„Původně bylo vše ohlášené jako požár pole. Když tam dojížděly první jednotky, hlásily, že hoří i les, koruny stromů. To hoří ve výškách, do kterých se těžce dostáváme. Za jedinou minutu se oheň dostává o dvanáct i čtrnáct metrů dál. Stromy jsou propletené, jsou tam suché větve," popisoval loni po uhašení velkého požáru hasič Miroslav Moule, který tehdy řídil zásah.
Když po více než čtyřiadvacetihodinovém boji první hasiči místo opouštěli, místo zelených stromů tam už stály jen černé opálené kůly. Ze spálené země se kouřilo... A teď střih. Po bezmála roce už není po shořelém lese ani památky. Vše zasažené ohněm je pokácené a odvezené. Místo po vypáleném lese je dobře vidět i ze silnice z Rokycan do Dobříva.
„Hodili sebou. Už jsou tam vysázené malé stromky. Je to na jižním svahu, podklad je skála, snad se toho ujme co nejvíc," doufá starosta Dobříva Jiří Onřejíček. Pavlovsko se 170 obyvateli patří pod Dobřív.
Ředitel společnosti Lesy města Rokycan Stanislav Suda řekl, že loňský požár způsobil v lese škodu 2,8 milionu korun.
Do spáleniště už vysadili desítky tisíc sazenic stromků. „Všechny sazenice musí mít kořenový bal, aby se uchytily. Bude tam 60 tisíc borovic, dva tisíce lip a asi 20 tisíc dubů. Vysazené jsou asi dvě třetiny, vzhledem k počasí se uchytily," řekl ředitel Suda.
Obnova spáleniště dosud přišla lesníky asi na půl milionu korun. A to ještě podle Sudových slov nejsou všechny stromky zasazené.
Na rozdíl od loňského roku, kdy pole a les u Pavlovska vzplály v období několikatýdenních veder, je letos počasí k lesníkům i zemědělcům příznivější. Vedra nejsou tak enormní jako loni.
Zemědělci už letos mají sklizené pole, ze kterého se velký požár přenesl na les. Kombajny na něm podle místních byly v úterý. Hasiči tak letos vyjíždět nemuseli.
„Ponaučilo je to. Už tam mají cisterny, oborávají pole, dávají si velký pozor," soudí správce lesů. Loni svědci uváděli, že zemědělci na tomhle poli cisternu připravenou neměli.