LIBEREC – Loňské teplo a sucho mu prospělo. Kůrovec, lýkožrout napadající smrkové lesy, se letos na Liberecku přemnožil. Některé lokality už vyhlásily kůrovcovou kalamitu, zřejmě nejvážnější je situace na Frýdlantsku.
„Vloni byl místy u smrků takzvaný semenný rok, tedy rok, kdy je dřevina kvůli produkci šišek a semen oslabená. V kombinaci s tím pak horké a suché počasí vytvořilo pro vývoj a množení kůrovce doslova ideální podmínky," vysvětluje Václav Vacek, lesní správce Lesů ČR na Frýdlantsku. Z oblastí, o které se stará, je kalamitní stav už na revíru Poustka, Bulovka a částečně na revíru Jindřichovice pod Smrkem.
Kůrovec tady napadl oslabené smrky a rozmnožuje se v nich. Za sucha tu může vyvinout až tři generace. „Z jednoho napadeného stromu tak může vylétnout až osmdesát tisíc brouků," tvrdí lesníci. Přes zimu na Liberecku vyhledávali napadené stromy, káceli je a odváželi z lesa. Kvůli kůrovci se jen ve státních lesích na Frýdlantsku vloni vykácelo téměř devět tisíc kubíků napadeného dřeva. Hlavní boj začal teď na jaře.
Do lesů se nyní instalují takzvané lapače a lapáky. Lapače jsou deskové placaté krabice s feromonovou návnadou, které mají polapit co nejvíce brouků. Lapáky jsou zase zdravé, lesníky úmyslně pokácené stromy.
„Jsou to takové návnady. Tyto stromy se přikryjí chvojím a tím, jak zavadají, vylučují pro kůrovce neodolatelnou vůni. Kůrovec se pak při výletu z jiného napadeného stromu soustředí na tento lapák. Lesníci pak mají za úkol tyto lapáky kontrolovat a v momentě vývojového stadia larvy, těsně před zakuklením, zasáhnout. Buď je strom zbaven kůry a larvy seschnou a odumřou, nebo projde chemickou asanací," popsal Václav Vacek.
Lesníci také upozorňují na to, že v souvislosti s kůrovcovou kalamitou musí lidé počítat s viditelným odlesňováním větších oblastí a také s přítomností těžké techniky v lese. „Těžba napadených stromů je nezbytná k zastavení kalamity a zabránění dalšího šíření kůrovce. Už teď je ale naplánována rozsáhlá obnova těchto lesů," dodal Vacek.