Ministerstvo zemědělství chce do roku 2030 snížit vývoz surového dříví z Česka na polovinu. Tuzemské zpracovatele chce zároveň motivovat stálou cenou odebíraného dřeva. Na setkání s novináři 22. 4. to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

MZe chce snížit vývoz surového dříví, podpoří zpracovatele

Podle něho Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR a Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR již uzavřely dohodu, podle které budou podporovat navyšování zpracovatelských kapacit v tuzemsku.

"Pokud se zpracovatelé zaváží, že zvýší svou kapacitu zpracování dřeva v Česku, tak my budeme garantovat, že tu surovinu navíc dodáme, a to za cenu v místě a čase obvyklou," řekl ministr. Podle něj by se měla ale garance vztahovat na tři až čtyři roky a pouze na část zpracovatelských kapacit. Materiál by chtěl Jurečka na posouzení vládě předložit do konce června.

V současné době se z ČR podle tzv. Strategie ministerstva zemědělství s výhledem do roku 2030 vyveze 6,9 milionu metrů krychlových surového dříví ročně. V roce 2020 by toto množství mělo podle plánů ministerstva klesnout na 5,5 milionu metrů krychlových. Pokles by pak měl dále pokračovat až na méně než polovinu současných vývozů.

Podle ČTK, red.

zdroj: www.silvarium.cz