Hradec Králové 16. listopadu (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) chystá dodávku stovek vánočních stromků pro dětská zdravotnická a sociální zařízení. Zájemci z celé ČR budou moci o stromek zdarma požádat od 18. listopadu do 5. prosince prostřednictvím webové aplikace Lesů ČR. Poprvé podnik věnoval stromky dětským zařízením předloni. Loni nabídku využilo 117 zařízení, jimž podnik dal 236 vánočních stromků, sdělila dnes ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová.
Stromky do dětských domovů, dětských center, dětských oddělení nemocnic a dalších sociálních zařízení zavezou pracovníci podniku, a to nejdéle do 20. prosince. "Letos chceme uspokojit všechny uvedené instituce. Každá může požádat o tři, výjimečně o pět stromků," řekl obchodní ředitel LČR Radek Srba. Stromky pochází z takzvaných prořezávek, které lesníci předem plánují. Většinou půjde o smrk ztepilý, a to ve třech velikostech.
Loni byl největší zájem o stromky na Teplicku, kde 16 zařízení požádalo o 29 stromků. Nadprůměrný zájem měla i dětská zařízení na Frýdecko-Místecku a Plzeňsku.
Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi. Podnik má přes 3000 zaměstnanců a dosahuje ročních zisků v řádu miliard korun.