Lesy musí vykácet všechny stromy v obci Nová Role rostoucí po obou stranách trati až do stanice Nejdek na trase z Karlových Varů do Potůčků. Stromy svojí výškou a dopadovou vzdáleností mohou ohrozit provoz na dráze. Podle Drážního úřadu jsou totiž nebezpečné například při bouřce, kdy mohou spadnout na trať.

Podle veřejného katastru nemovitostí je exekuce uvalena na sídlo Lesů ČR v Hradci Králové a na část dalšího majetku, například na některé budovy krajského ředitelství.

Drážní úřad vydal rozhodnutí k vykácení stromů v květnu loňského roku. Nařídil, aby stromy podél trati byly vykáceny do září. Lesy ČR to odmítly a odvolaly se k ministerstvu dopravy, které letos na jaře rozhodnutí potvrdilo. Na to Lesy ČR začaly s přípravami na kácení, proti ministerstvu se chtějí bránit. „Po doručení rozhodnutí jsme zahájili přípravu kácení stromů a současně jsme podali žalobu na zrušení rozhodnutí správního orgánu proti ministerstvu dopravy," říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Mezitím však byla uvalena zmíněná exekuce, o jejím zahájení dostal podnik vyrozumění 21. července spolu s výzvou, že svou povinnost musí splnit do 30 dnů. A katastrální úřad zaznamenal k majetku Lesů ČR poznámku o omezení vlastnických práv. „S kácením se začne příští týden, nyní se v místě takzvaně svěrkují stromy, kdy zjišťujeme přesný objem těžby," uvedla Jouklová.

Zanedbaná trať

Lesům ČR se nelíbí, že stromy musí odstranit na vlastní náklady. Podle nich Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zanedbala prevenci.

„Lesy ČR jsou nuceny na vlastní náklady kácet zdravé stromy, velmi často bez další možnosti výsadby nových stromů, takže vznikají holé plochy," říká Jouklová s tím, že nařízení kácení kolem kolejí může být například pro některé drobné vlastníky lesa likvidační.

„Co se týče preventivní činnosti SŽDC, tak ji vykonává, ostatně je to i jedna z našich podmínek pro případné rozhodnutí Drážního úřadu o vykácení," reagoval mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. V praxi to podle něj funguje tak, že správce kolejí, tedy SŽDC, vyzve v případě ohrožení dráhy vlastníka pozemku, aby zasáhl.

Pokud vlastník pozemku se stromy odmítne kácení, rozhoduje Drážní úřad. „Pokud ani nadále není v určené lhůtě konáno, nezbývá nám než přistoupit k exekuci," dodal Novák.

Michaela Bůnová, redaktorka iDNES.cz