Vznik požárů hrozí zejména v nižších polohách do 600 metrů nad mořem. Ochladit by se mělo v pátek, kdy mají přijít také srážky. „Tlaková výše vyplněná teplým vzduchem se přesune z Polska nad Baltské moře a bude ovlivňovat počasí i u nás. V závěru pracovního týdne postoupí do střední Evropy od západu studená fronta,"uvedli meteorologové ve výstraze. Už od úterního dopoledne platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí v Praze a krajích Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském. V hlavním městě pak od středy platí vysoké nebezpečí vzniku požárů a k výstraze s nízkým stupněm nebezpečí přibude také Vysočina a kraje Liberecký, Ústecký, Zlínský a Olomoucký.

V posledních dnech vzplálo už několik lesních požárů po celé zemi.

Téměř půl kilometru hadic museli 11. 9. hasiči natáhnout kvůli nepřístupnému terénu k požáru v Krkonoších. Oheň vznikl na vrcholu Špičáku nad Temným Dolem, tedy nad silnicí do Pece pod Sněžkou. Těžká technika se k místu zásahu nedostala. „Vznikající požár v motorovém prostoru nakonec osádka cisterny uhasila jedním práškovým hasicím přístrojem," uvedli k zásahu hasiči z Velké Úpy. Hořelo suché borůvčí o rozloze asi 20 metrů čtverečních, ale do příjezdu jednotek se požár rozšířil.

Hasiči 11. 9. odpoledne likvidovali požár paseky v Českém ráji. "Hašení lesa nedaleko obce Kacanovy na Semilsku komplikoval nepřístupný terén a také vysoké teploty. Na pomoc proto přiletěl policejní vrtulník s vakem, který provedl šest shozů hasební látky," sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Vzrostlé stromy se podle Štrauchové podařilo hasičům před plameny uchránit. Rozsah požáru byl odhadnut na 60 x 100 metrů. "Těsně před 17:00 hlásil velitel zásahu na operační středisko likvidaci, na dohlídku zůstala místní jednotka," dodala mluvčí. Odhad škod ani příčiny požáru zatím hasiči neznají.

Hasiči také 14. 9. znovu vyjížděli k dalšímu požáru lesa v Českém ráji. Požár lesního porostu nedaleko Hrubé Skály na Jablonecku likvidovali hasiči už v úterý odpoledne. 14. 9. se na místo museli vrátit, znovu se tam rozhořela na několika místech hrabanka, řekla mluvčí hasičů. Další byl ohlášen v úterý ve 14:49 nedaleko vesnice Bohuslav, která je částí obce Hrubá Skála. "Požár zasáhl plochu 4000 metrů čtverečních v kopcovitém terénu kolem Hrubého vrchu. Zatímco nedělní požár zachvátil paseku s nízkým porostem, tentokrát se požár dostal mezi vysoké stromy. Naštěstí se nešířil přes koruny stromů, ale po zemi hrabankou," popsala požár Štrauchová.

Hasiči znovu vyjížděli k požáru lesa v Českém ráji (ČTK)

Další z požárů se vyskytl na majetku Kinský Ždár, a. s. I ten se rozhořel 11. 9. Následkem dlouhotrvajícího sucha začalo doutnat vyschlé rašeliniště v lokalitě Žákovská bahna (Žákova hora). Příčinou byl pravděpodobně pohyb houbařů v lesním porostu. Rozsah požáru nebyl velký, do jednoho aru. Jak pro Silvarium.cz uvedl správce lesního majetku Miroslav Matoušek, problém byl s lokalizací požáru - rašelina nehoří plamenem, ale doutná. Požár se nakonec podařilo lokalizovat pomocí leteckého monitoringu. Hašení proběhlo rychle a bez větších problémů, aktuálně je lokalita hlídaná z důvodu možného opětovného rozhoření. Dlouhodobý nedostatek srážek a sucho posledních dvou týdnů vidí Miroslav Matoušek jako velmi rizikové a s nadějí vzhlíží k víkendovému avizovanému ochlazení a dešti. 

14. 9. odpoledne hasiči likvidovali požár lesa nedaleko Hrabačova v Jilemnici na Semilsku. Zasažena byla lesní mýtina s nízkým porostem na ploše 300 krát 100 metrů. Hasební práce probíhají na dvou úsecích, požár už se podařilo lokalizovat. Hasiči se o požáru v lokalitě Žlábek dozvěděli krátce po 11:00, poplach byl vyhlášen 16 jednotkám. Při hašení pomáhá i vrtulník. "Na místě funguje dálková doprava vody, a to kyvadlově pomocí cisteren, které jezdí k velkokapacitním hydrantům do společnosti Devro," řekla mluvčí libereckých hasičů. Další jednotky byly vyčleněny pro plnění bambi vaku vrtulníku. "Vrtulník je plněn na letišti u Horní Branné a již provedl několik shozů," dodala.

Více informací zde.

Lesníci i meteorologové varují

Lidé by v lesích, ale ani jinde v přírodě neměli rozdělávat oheň, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Nejlepší prevencí je zcela omezit pohyb v lese mimo zpevněné lesní cesty. Je také třeba řídit se místními vyhláškami a zákazy, které mohou být v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů vydány.

red.