Jilemnice (Semilsko) 14. září (ČTK) - Hasiči likvidují požár lesa nedaleko Hrabačova v Jilemnici na Semilsku. Zasažena byla lesní mýtina s nízkým porostem o rozloze zhruba tří hektarů. Zásah už se ale chýlí k závěru, řekla v 17:30 ČTK krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Pro Liberecký kraj vyhlásili meteorologové výstrahu kvůli vysokému nebezpečí požárů, platí až do pátečního večera. Už ráno vyjížděli hasiči do Českého ráje, kde znovu začala hrabanka kolem Hrubého vrchu. Zasahovali tam už v úterý odpoledne.
Hasiči se o požáru v lokalitě Žlábek nedaleko Jilemnice dozvěděli krátce po 11:00, poplach byl vyhlášen 16 jednotkám. Při hašení pomáhal i vrtulník. "Na místě funguje dálková doprava vody, a to kyvadlově pomocí cisteren, které jezdí k velkokapacitním hydrantům do společnosti Devro," řekla mluvčí. Další jednotky byly podle ní vyčleněny pro plnění bambi vaku vrtulníku. "Vrtulník byl plněn na letišti u Horní Branné, provedl celkem 19 shozů a už odletěl na základnu," dodala Štrauchová.
Na místě zasahovalo více než 70 hasičů, kolem 14:30 se oheň podařilo lokalizovat. Nyní už paseku dohašují, do tmy by měl být požár zlikvidován. Přes noc zůstane podle Štrauchové na místě jednotka, která bude dohlížet, aby se oheň znovu nerozhořel. Jde o zatím nejrozsáhlejší lesní požár, který letos hasiči v Libereckém kraji likvidovali. "Práci dnes hasičům komplikovaly vysoké teploty a především silný vítr," řekla mluvčí.
"Lesní požáry jsou pro hasiče velmi náročné, na jejich likvidaci je třeba velké množství vody, zasahujících hasičů i techniky. Požáry jsou často v nepřístupném terénu pro techniku a nasazení hasičů je v kopcovitém a skalnatém terénu fyzicky náročné," řekla Štrauchová. Zvláště při nadprůměrných teplotách, které v posledních dnech panují, si podle ní hasiči zasahující v těžkých oblecích často sáhnou až na dno svých fyzických i psychických sil.
Co bylo příčinou požáru u Hrabačova, zatím hasiči nevědí. U lesních požárů se ale podle Štrauchové velmi těžce zjišťují příčiny. "Je skutečně velmi těžké v tom lesním terénu něco najít. Příčinou může být lidská nedbalost, třeba odhozený nedopalek cigarety. Požár ale může způsobit třeba i kus skla nebo lahev. V současných teplotách stačí, když se do toho paprsky soustředí, i od toho může vzniknout požár," dodala mluvčí hasičů.