Ukrást vánoční stromek v lese není dobrý nápad. Zapáchají a mají ustříhané větve (agris.cz)

Ukrást vánoční stromek v lese není dobrý nápad. Zapáchají a mají ustříhané větve (agris.cz)

 
Přečíst celý článek

Jan Kolowrat-Krakowský v otevřeném dopise kritizuje návrh zákazu úmyslných těžeb

Jan Kolowrat-Krakowský, vlastník rozsáhlých lesních pozemků v oblasti Orlických hor, odeslal ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi otevřený dopis, v němž vyjadřuje nesouhlas s návrhem plošného zákazu úmyslných těžeb smrku a borovice.

Přečíst celý článek

Ministerstvo zemědělství nařídilo zastavit úmyslné těžby lesních porostů

Tisková zpráva – Nepříznivé klimatické podmínky posledních let, zejména mimořádný vláhový deficit, oslabil vitalitu a odolnost zvláště jehličnatých lesních porostů prakticky na celém území České republiky. To má za následek přemnožení hmyzích škůdců lesních porostů (podkorního hmyzu), které v některých krajích dosáhlo dnes již kalamitního stavu. Ministerstvo zemědělství proto rozhodlo nařídit podle lesního zákona dočasné úplné zastavení jiných těžeb dřeva než těžeb nahodilých.

Přečíst celý článek

Stanovení tržní ceny lesa

autor: JUDr. Ing. Karel Nedbálek, PhD., MBA 
publikováno: 24.02.2017

Stanovení ceny lesa

Přečíst celý článek

Vítr poškodil na Moravě 60 tisíc metrů krychlových dříví

Silný vítr poškodil minulý týden 60 tisíc metrů krychlových dříví ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR na jihu Olomouckého kraje a také severně od Brna. Lesníci upozorňují houbaře, turisty i další návštěvníky lesa, aby zbytečně neriskovali. Stromy jsou vyvrácené i zlomené, v lesích není bezpečno.

Vítr poškodil na Moravě 60 tisíc metrů krychlových dříví

V jižní části Olomouckého kraje v okolí Šternberka, Mohelnice a Olomouce poškodil silný vítr 50 tisíc m3 dříví. Stromy zlomil nebo vyvrátil. „Zejména v oblasti Doubravy u Litovle nedoporučujeme vstupovat do lesa. Stromy jsou nalomené a stále padají k zemi," upozornil lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek a dodal: „Jednáme s městskými úřady Litovel a Uničov, aby v postižených porostech zakázaly vstup do lesů". V porostech se navíc pohybuje těžká technika, která začala dříví zpracovávat. „Přednost má kvůli kůrovci jehličnaté dříví, pak přijdou na řadu listnáče. Předpokládáme, že kalamitní hmotu odklidíme do konce října," řekl Tomáš Pospíšil, krajský ředitel Lesů ČR ze Šumperka.

Dalších 10 tisíc m3 dříví vítr poškodil také severně od Brna v okolí obcí Sloup, Vysočany, Lipovec, Holštejn, Krasová, Kotvrdovice a Senentářov. Popadané stromy znemožňují průjezd po značených cyklotrasách, nahnuté i zdánlivě nedotčené stromy hrozí pádem. „Případný zákaz vstupu do lesa budeme s Městským úřadem Blansko řešit v pondělí," uvedl Dalibor Šafařík, krajský ředitel podniku Lesy ČR v Brně.

 

Podle TZ LČR

Přečíst celý článek